Leasing czy kredyt – porównanie

KIEDY LEASING OPŁACA SIĘ BARDZIEJ NIŻ KREDYT ?

Jest mało osób, które stać na zakup samochodu za gotówkę. Jeśli jesteśmy zdecydowani na nabycie pojazdu i wybraliśmy jako formę pożyczki leasing to czas znaleźć dobrego i sprawdzonego leasingodawcę oraz atrakcyjną dla nas ofertę.

Leasing samochodów jest świetną opcją zwłaszcza na inwestycję dla rozwijających się przedsiębiorstw. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zmniejszyć obciążenia podatkowe w zależności od wybranej przez nas opcji leasingu operacyjnego lub finansowego. W pierwszym przypadku podatek VAT naliczany jest do każdej raty, natomiast w drugim przy pierwszej płacie jesteśmy zobowiązaniu uiścić kwotę podatku wraz z pierwszą wpłatą.

Leasing jest opcją wygodniejszą niż standardowy kredyt, gdyż procedura jest uproszczona oraz zdecydowanie mniejsze wymagania. Nikt nie wymaga od nas zabezpieczenia, gdy pragniemy kupić wymarzony samochód, a co więcej często wraz z zakupem pojazdu automatycznie dostajemy ubezpieczenie, a także zarejestrowanie go. Są to duże ułatwienia, zwłaszcza dla osób dysponujących mniejszą ilością czasu. Co więcej nie będziemy długo czekać jak w przypadku kredytu na decyzję o przyznaniu pożyczki. Nie będziemy także potrzebować zbyt wielkiego wkładu własnego, wszystko będzie zależało od typu leasingu, na który się zdecydujemy.
Największymi plusami leasingu samochodowego jest to, że ma on dużo niższe oprocentowanie niż kredyt, ponadto możemy jako koszty potraktować całą ratę. Sama co miesięczna opłata także stosunkowo nie jest wysoka. Co więcej po skończeniu umowy możemy wziąć zupełnie nowy samochód w leasing. Zdecydowanym minusem jest to, że umowę leasingową może zerwać tylko leasingodawca, w innym przypadku jesteśmy narażeni na bardzo duże koszty kar.

W leasing możemy wziąć zarówno samochody osobowe, dostawcze jak i ciężarowe. Opcja ta jest korzystną zwłaszcza w dobie spowolnienia gospodarczego. Kupno nowego samochodu jest bardziej kosztownie niż wzięcie go w leasing, gdyż w drugim przypadku płacimy zaledwie część kwoty i jeśli zdecydujemy się na wykup to wtedy uiszczamy pozostałą część płatności. Co więcej jest to rozwiązanie korzystniejsze pod względem rozliczania podatków.

Ważną rzeczą przy zawieraniu umowy leasingowej jest to, z jakim VAT-em zostaje sprzedany samochód.  Nierzadko sprzedawca auta celowo pomija ten element negocjacji, a zapytany o formę sprzedaży samochodu zobowiązuje się do faktury z pełnym podatkiem VAT.  Po fakcie okazuje się jednak , iż dostajemy fakturę nie 23% VAT, ale fakturę VAT- marża, która całkowicie zmienia sens leasingu operacyjnego i wówczas korzystniejsze okazuje się wzięcie pojazdu w leasing finansowy, który jest dużo lepszy z punktu widzenia ekonomicznego.

Komentarz zamknięty.

Współpracujemy m.in z:
Get Adobe Flash player
W swojej ofercie mamy ponad 20 instytucji finansowych